Brexit

Brexit: kötelezettségszegési eljárás a kilépési megállapodást sértő törvény miatt

  • 2020/10/08
  • Kutatócsoport2

Mint ismert, az Egyesült Királyság Unióból való kilépését szabályozó megállapodást 2020 január 31-én írták alá, mely 2020. február 1-jén hatályba is lépett. A megállapodás értelmében 2020. január 31-től 2021. január 1-ig átmeneti időszak veszi kezdetét az Egyesült Királyság és EU között. Ez idő alatt az Egyesült Királyságra még alkalmazni kell az uniós kereskedelmi és belsőpiaci szabályokat, melyet egy kereskedelmi egyezmény váltaná fel, amelynek feltételeiben az év végéig kellene megállapodnia az uniónak és a briteknek. Az Egyesült Királyság kormánya azonban szeptemberben 9-én egy - az Európai Bizottság szerint – a kilépési megállapodást sértő törvénytervezet nyújtott be a brit parlamenthez. Tovább... (Soltész Péter Ádám)

Brexit: lesz-e megállapodás az átmeneti időszak végéig?

  • 2020/08/19
  • Kutatócsoport2

Az Egyesült Királyság 47 évnyi uniós tagságot követően 2020. január 31-én kilépett az Európai Unióból, azonban egy átmeneti időszakról állapodtak meg, amely 2020. december 31-ig tart. Eddig az időpontig – az EU-ban és az Egyesült Királyságban egyaránt – minden marad a régiben a polgárok, a fogyasztók, a vállalkozások, a befektetők, a diákok és a kutatók szempontjából. Az átmeneti időszak végéig az uniós jog továbbra is alkalmazandó az Egyesült Királyságra. De mi lesz ezután? Jelen tanulmány az átmeneti időszakkal és az Európai Unió és az Egyesült Királyság között létrejövő megállapodások tartalmi kérdéseivel foglalkozik. Tovább... (Nagy Péter Zsombor)

Brexit: útban a vége felé?

  • 2019/10/22
  • Kutatócsoport2

Az Egyesül Királyság Európai Unióból való kilépésének kérdése hetek, hónapok óta lázban tartja a közvéleményt. Vajon sikerül-e érdemben döntést hozni? Mi lesz az omminózus 2016. júniusában tartott népszavazás végkifejlete? A hét során úgy néz ki, sikerült ügydöntő formában történő megállapodásra jutni. A héten megszületett egyezségi forma áttekintése érdekében meg kell vizsgálnunk a legfontosabb elemeket. Tovább... (Kovács Viktória)

Új fejlemények Brexit-ügyben: mi jöhet még?

  • 2019/04/15
  • Kutatócsoport2

A brit alsóházban már háromszor utasították el Theresa May és az EU megállapodását a kilépés feltételrendszeréről. A britek az eredeti március 29-i határidő helyett április 12-ig volna kaptak haladékot az EU-tól. May viszont ennek a határidőnek is a meghosszabbítását kérte a rendezetlen Brexit elkerülése érdekében. Az április 10-i esti rendkívüli EU-csúcson eldőlt, hogy október 31-ig kapnak újabb haladékot a britek a kilépésre. Tovább... (Gulyás Lilla)

Brexit: honnan hová?

  • 2019/01/12
  • Kutatócsoport2

2016. június 23-án az Egyesült Királyság népszavazás alapján az Európai Unióból való kilépés mellett döntött. Ezt követően tárgyalások kezdődtek az Európai Unió és az Egyesült Királyság között annak érdekében, hogy megállapodjanak a kilépés részletes szabályairól. Több mint 500 tárgyalási nap után 2018. november 14-én a brit kormány jóvá hagyta az Egyesült Királyság EU-tagsága megszűnésének feltételrendszeréről szóló megállapodás-tervezetet, majd a 585 oldalas megállapodást végül 2018. november 25-én aláírta. Emellett aláírásra került egy 26 oldalas megállapodás is, amely az EU és az Egyesült Királyság közötti kapcsolatrendszer jövőbeni alakulását körvonalazza. Tovább... (Soltész Péter Ádám)

Újra terítéken a Brexit-kérdés?!

  • 2017/12/11
  • Kutatócsoport2

A Survation – az egyik legnagyobb brit közvélemény-kutató cég – legfrissebb felmérése szerint a britek többsége, pontosabban „jelentős relatív többsége” tart az EU-tagság megszűnésétől. A megkérdezettek mintegy 35%-a tart attól, hogy az Unióból való kilépést követően a személyes anyagi helyzete rosszabbra fog fordulni. A válaszadók 41%-a nyilatkozott akként, hogy félelemmel tekint az EU-tagság utáni időszakra, mivel nem teljes mértékben tisztázottak még jelenleg a tagság megszűnésének feltételei. Tovább... (Gaál Szilvia)

A Brexit margójára – gondolatok az uniós értékekről

  • 2016/06/19
  • Kutatócsoport2

A Brexit, vagyis az Egyesült Királyságnak az Európai Unióból való kilépése mellett kampányolók a június 23-ra kiírt népszavazás közeledtével egyre változatosabb módon igyekeznek meggyőzni honfitársaikat ügyük igazáról. Nemrégiben bemutatott plakátjukon a balkáni országok uniós tagságának veszélyével érvelnek, a gondterhelt női alak mellett a következő felirattal: „Albánia, Macedónia, Montenegró, Szerbia és Törökország csatlakozik az EU-hoz.