Migráció

A munkaidőről szóló irányelvet a készenléti rendőrség rendőreire is alkalmazni kell

  • A munkaidőről szóló irányelvet a készenléti rendőrség rendőreire is alkalmazni kell

    2019. február 21-i napján a Miskolci Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság előzetes döntéshozatal lefolytatása iránti kérelemmel kereste meg az Európai Unió Bíróságát. A kérdést előterjesztő bíróság rámutat arra, hogy a rendvédelmi feladatokat ellátó szervek hivatásos állományának szolgálati jogviszonyáról szóló törvény 364. §‑a (1) bekezdésének 5. pontja értelmében a törvény célja a 2003/88 irányelv végrehajtása. A probléma viszont ott merült fel, hogy a törvény nem határozza meg sem a „munkaidő”, sem a „pihenőidő” fogalmát. Tovább... (Nagy Péter Zsombor)

Döntött az AB: az EU nem írhatja felül az alaptörvény-értelmezését

  • Döntött az AB: az EU nem írhatja felül az alaptörvény-értelmezését

    Magyarország Kormánya nevében az igazságügyi miniszter fordult indítvánnyal az Alkotmánybírósághoz, melyben az Alaptörvény értelmezését kérte az Alaptörvény és az Európai Unió jogának viszonya kapcsán. ​Az indítvány előzménye, hogy az Európai Bizottság hivatalos felszólítást küldött Magyarországnak, melyben kifejtette, hogy értelmezése szerint az Alaptörvény menedékjogról szóló rendelkezései sértik a vonatkozó európai uniós szabályozást. Tovább... (Gulyás Lilla)

A migráció társadalmi és gazdasági hatása, különös tekintettel Németországra

  • A migráció társadalmi és gazdasági hatása, különös tekintettel Németországra

    A ki- és bevándorlás kérdése manapság egyre komolyabb figyelmet kap a politikai, gazdasági és kulturális életben egyaránt. Európa nyugati államaiba 1945 után indult el a tömeges bevándorlás, az ún. vendégmunkás-programok, illetve az egykori gyarmatok függetlenedésének eredményeképpen. Ekkor a vándorlás oka még a munkaszerzés, illetve állampolgárság megszerzése volt. Az 1970-es években bekövetkező gazdasági világválság vetett véget a bevándorlás dinamikusságának, amely csak az 1990-es években indult meg újra, az egykori szocialista országok politikai és gazdasági átalakulása, az etnikai konfliktusok és a polgárháborúk, valamint a természeti katasztrófák megnövekedése miatt. Tovább... (Lovas Dóra)

Baljós árnyak - Yves Bot főtanácsnok véleménye a kvótaperrel kapcsolatban

Félreértett hatáskörök... avagy nemzetközi jog-e a kvóta-határozat?

  • Félreértett hatáskörök... avagy nemzetközi jog-e a kvóta-határozat?

    A migrációs válság igen erősen próbára teszi az európai egység tartópilléreit. Az integráció történetében talán soha ilyen intenzitással nem merült fel az EU tagállamoktól elvárható szolidaritás kérdése, illetve, hogy ki és mennyiben felelős a kapcsolódó feladatok ellátásáért. És persze nem csupán a "feladatok tologatásáról" van szó. A migrációs válság európai szinten kínált megoldásaival szembeni ellenállás hatalmi, politikai érdekek érvényesítésének is az eszköze. Éppen ezért az Unió egy-egy lépésére meglehetősen extrém tagállami válaszok születhetnek. Ennek egyik példája az összefoglalóban tárgyalt kvótareferendum is.

Migrációs kihívások – hiányzó európai válaszok?

  • Migrációs kihívások – hiányzó európai válaszok?

    Néhány nappal ezelőtt a kormány migrációs válsághelyzetet hirdetett ki az egész ország területére. Az intézkedés természetesen több szempontból - szükséges-e, jogszerű-e, megfelel-e az alapvető alkotmányos követelményeknek - a figyelem középpontjába került. A rendészeti feladatellátás terén jelentkező kihívások és európai válaszok vizsgálata a most felszínre került problémák értelmezése szempontjából is lényeges. Tovább... (Madai Sándor)