Közrendészet és magánrendészet

Őszinte gondolatok a közérdekű munka büntetéskiszabási anomáliáiról

  • 2020/06/24
  • Kutatócsoport2

Szankciórendszerünk egyik legfiatalabb büntetése a közérdekű munka. Érdekessége, hogy nem magyar találmány, azonban számos pozitív tulajdonságát látva, a magyar jogalkotó is bevezetésre érdemesnek tartotta és így helyet kapott a hazai büntetőjogban. Sok jel utal arra, hogy bevezetése nem volt kellően átgondolt. A recepció során bevezetésének módját és a magyar jogba való adaptálhatóságát, a szükséges infrastruktúrát nem vizsgálták, megelégedtek annyival, hogy vannak olyan külföldi államok, ahol a jogintézmény nagyszerűen működik. Tovább... (Pápai-Tarr Ágnes)

Büntetéskiszabás az alku tárgya? – kihívások és válaszok a büntetéskiszabás fejlődéstörténetében

  • 2020/06/02
  • Kutatócsoport2

Egy büntetőjogi szankció kiszabása soha nem lehet automatizmus, még akkor sem, ha külső kényszerítő körülmény, mint például a büntetőügy gyors lezárásának követelménye ezt az attitűdöt egyébként támogatja. Ugyanakkor a büntetőeljárás gyorsítása érdekében létrejött jogintézmények már hosszú múltra tekintenek vissza a magyar büntetőjog történetében is. Kérdés az, hogy mindez meddig mehet el? A digitalizáció és a mesterséges intelligencia korában vajon kiváltható-e a büntetés kiszabása egy algoritmussal? E kérdésekből kiindulva jelen tanulmány a büntetéskiszabás fejlődési tendenciáját vizsgálja. Tovább… (Pápai-Tarr Ágnes)

Közbiztonság, magánbiztonság... – de kinek a pénzén?

  • 2016/10/17
  • Kutatócsoport4

Korábbi blog-bejegyzéseinkben már részletesen szóltunk a magánszektor (köz)biztonság védelmében játszott szerepéről, a rendészeti feladatok és (nem állami) szervek bővülő köréről. Jelen írásban e "szimbiózis" finanszírozásának kérdéseit és ellentmondásait vizsgáljuk. Tovább... (Tóth Judit)

Civil formák a köz védelmében

  • 2016/08/23
  • Kutatócsoport4

A közrendet, közbiztonságot érintő veszélyek, kockázati tényezők és védelmi szükségletek köre folyamatosan változik. A jelenkori kihívások újfajta megközelítést és megoldásokat igényelnek és ezzel átalakul a magánszektor (köz)biztonság védelmében játszott szerepe is. Mindennek eredményeképpen a rendészeti feladatok és szervek köre folyamatosan bővül – ennek példáit mutatja be Tóth Judit írása is. Tovább...

Közrendészet és magánrendészet – új szövetségben

  • 2016/07/27
  • Kutatócsoport4

Ha a közjószágok közé soroljuk a közterületek rendjét és a közbiztonságot, akkor aligha fogadható el, hogy azokból sokakat kirekesszenek, mások pedig élősködő módon finanszíroztassák magántulajdonuk, befektetésük vagy szabadidős tevékenységük védelmét az adófizetőkkel. A növekvő társadalmi egyenlőtlenségek ebben az újfajta szimbiózisban is éreztetik hatásukat, de miként? Tovább... (Tóth Judit)

Migrációs kihívások – hiányzó európai válaszok?

  • 2016/03/13
  • Kutatócsoport4

Néhány nappal ezelőtt a kormány migrációs válsághelyzetet hirdetett ki az egész ország területére. Az intézkedés természetesen több szempontból - szükséges-e, jogszerű-e, megfelel-e az alapvető alkotmányos követelményeknek - a figyelem középpontjába került. A rendészeti feladatellátás terén jelentkező kihívások és európai válaszok vizsgálata a most felszínre került problémák értelmezése szempontjából is lényeges. Tovább... (Madai Sándor)

Új kihívások – új struktúra?

  • 2016/01/28
  • Kutatócsoport4

A migráció hatása a rendészet szervezetére

Az Európába irányuló migráció Magyarországon alapvető változásokat hozott a rendészeti feladatok megszervezésében. Az új kihívások kezelése valóban csak az ő dolguk lenne? Tovább... (Madai Sándor)
A Határrendészeti Igazgatóság a rendőrség szervezeti felépítésében ITT látható.